Pravidla výuky hudební nauky 2024/2025
Předmět Hudební nauka (dále HN) je nedílnou součástí studia hudebního oboru ZUŠ v I. cyklu a v přípravném studiu. Studium hudební nauky probíhá formou skupinové výuky jednou týdně jednu vyučovací hodinu (45 minut).
Výuka HN začíná letos v úterý 3. září 2024!
Žáci navštěvující výuku HN
- Dostaví se do první vyučovací hodiny dle rozvrhu a zakoupí si u vyučující pracovní sešit v ceně 90,- Kč. V přípradě nepřítomnosti žáka v první hodině zakoupí rodiče sešit v kanceláři školy.
- Do výuky chodí připraveni a vybaveni pomůckami dle požadavků učitelky. Požadavky na pomůcky budou včas vyvěšeny na webu, sociálních sítích, ve vestibulu školy a na dveřích učebny.
- O způsobu hodnocení jejich práce rozhoduje učitelka HN (hodnotí aktivitu ve výuce, snahu, volí písemné či ústní přezkoušení).
- Nemůže-li se žák v průběhu roku zúčastnit některé hodiny HN, rodič je povinen jej řádně omluvit! Omluvenku zasílejte přes elektronický systém Klasifikace nebo na pracovní e-mail: valtrova@spk.cz nejpozději do 3 pracovních dní od absence. Uvádějte v ní jméno a příjmení žáka, třídu HN a důvod. D
- Rodiče jsou povinni sledovat elektronickou žákovskou knížku v programu Klasifikace (zápis z jednotlivých hodin je hotový nejpozději do 13 hod. dne následujícího po výuce a najdete v něm vše důležité. Pokud žák v hodině chybí, zapsanou látku se samostatně doučí podle pracovního sešitu a na další hodinu přijde připraven.
- Při vysokém počtu neomluvených hodin (50 %) nebude žák klasifikován.
- Klasifikace a docházka v HN se ve školním roce uzavírají:
– I. pololetí: polovina ledna
– II. pololetí: polovina června - Potřebuje-li rodič řešit vážnější problém, který nelze vyřešit elektronickou poštou, kontaktuje učitelku HN e-mailem a domluví se na osobní konzultaci v dopoledních nebo večerních hodinách. V přestávkách mezi vyučováním není na rozhovor s rodiči prostor a soukromé telefonní číslo vyučující neposkytuje.
- Šatna před učebnou HN slouží k přezouvání, převlékání a odpočinku žáků, prosíme rodiče, aby do ní nevstupovali. (I malé děti z přípravného studia se zvládnou přezout samostatně.) Šatna je pro žáky otevřena PO – ČT 13:45 – 18:00. Dodržujte v ní klid a tichý hovor, abyste nerušili probíhající výuku za prosklenými dveřmi!!! Čekání si můžete zkrátit tichou hrou nebo četbou – vystavené knížky a hračky ve výklenku jsou dětem k dispozici, prosíme, neodnášejte je ze šatny. V šatně nenechávejte cenné předměty ani hudební nástroje, nezajišťujeme zde dozor.
- Vstup do učebny ve venkovní obuvi je zakázán!
- Mobilní telefony a chytré hodinky budou mít od vstupu do šatny vypnuté zvonění a zvuky. Telefonování rodičů žákům do výuky je zakázáno. Používání mobilního telefonu pro žáky přípravného studia a 1. – 4. ročníku základního studia je v HN zakázáno. Žáci 5., 6. a 7. ročníku používají mobilní telefon jako běžnou pomůcku při výuce na pokyn učitelky. Hraní her, kontolování pošty a pobyt na sociálních sítích je ve výuce zakázán!
Žáci s individuálním studijním plánem
- Na začátku školního roku rodič žáka oznámí učitelce HN e-mailem (valtrova@spk.cz) nebo přes elektronický systém Klasifikace, že žák (jméno a příjmení žáka, třída HN, jméno učitele nástroje/zpěvu) bude v hudební nauce žádat o individuální studijní plán a zakoupí žákovi pracovní sešit v kanceláři školy (nechoďte, prosíme, jako v předchozích letech, do HN osobně, narušuje to výuku).
- Do konce měsíce září podá rodič žáka písemnou zdůvodněnou žádost o individuální studijní plán z hudební nauky učiteli nástroje/zpěvu, ten poté žádost předá učitelce HN. Podepsáním žádosti se rodič zavazuje, že se žák látku samostatně doučí a 2x ročně napíše test v předem dohodnutém termínu. (Žádosti škola ukládá k případné kontrole nadřízených orgánů, proto, prosíme, pište na A4 a nezapomeňte na odůvodnění žádosti, datum a podpis.)
- Na konci každého pololetí budou žáci přezkoušeni formou písemného testu u učitelky HN dle zadaných termínů. Pokud se žák do termínu uzavření klasifikace bez omluvy k testu nedostaví, nebude z hudební nauky klasifikován a následně bude pedagogická rada jednat o termínu komisionálního přezkoušení či návrhu na vyloučení ze studia.
- Učitel HN zveřejní látku a obsah zkoušky a potřebné pomůcky ke zkoušce na webu a sociálních sítích školy, na nástěnce ve vestibulu a na dveřích učebny:
– pro I. pololetí do 31. 10.
– pro II. pololetí do 31. 3. - Žák látku nastuduje samostatně z pracovního sešitu a dalších zdrojů (internet, knihovna atd.), o pomoc s vysvětlením může požádat učitele nástroje/zpěvu.
- Termíny k přezkoušení sdělí žákům učitelé nástroje/zpěvu, kteří zapíší, kdy se žák dostaví k přezkoušení, do připraveného tiskopisu ve sborovně. Žák se ke zkoušce dostaví včas, řádně připraven a s materiálem, který si vyžádal učitel HN (psací potřeby aj).
- Přezkoušení bude formou písemného testu.
– I. pololetí: Přesné termíny budou zveřejněny na webu a sociálních sítích školy, na nástěnce ve vestibulu a na dveřích učebny v prosinci a přezkoušení proběhne v prvním týdnu v lednu daného roku.
– II. pololetí: Přesné termíny budou zveřejněny na webu a sociálních sítích školy, na nástěnce ve vestibulu a na dveřích učebny v květnu a přezkoušení proběhne v prvním týdnu v červnu daného roku. - INDIVIDUÁLNÍ STUDIJNÍ PLÁN ŠKOLA POVOLUJE POUZE ŽÁKŮM S VÁŽNÝMI DŮVODY:
– Žák dojíždí a má nevyhovující dopravní spojení.
– Žákovi se kryjí termíny řádné výuky HN s výukou na ZŠ (SŠ), případně s jinou výukou v ZUŠ či se sportovním nebo jiným kroužkem a jiné.
– Žák má vážný zdravotní důvod.
V Mohelnici dne 27. 8. 2024
Bc. Nela Krömerová, DiS., ředitelka ZUŠ Mohelnice
Pomůcky do hudební nauky (noste na každou hodinu)
PS (přípravné studium): přezůvky, pastelky, obyčejnou tužku a gumu, plastovou nebo papírovou složku A4 na ukládání okopírovaných pracovních listů, pracovní sešit
1.–4. ročník: přezůvky, pastelky, obyčejnou tužku a gumu, modrou propisku, plastovou nebo papírovou složku A4 na ukládání okopírovaných pracovních listů aj. materiálů, notový sešit se širší notovou osnovou (většinou se prodávají ve velikosti A4), pracovní sešit
5.–7. ročník: přezůvky, obyčejnou tužku a gumu, propisky dvou barev, pracovní sešit, plastovou nebo papírovou složku A4 na ukládání okopírovaných materiálů, notový sešit (klidně nedopsaný z loňska), obyčejný sešit na samostatné práce a zápisy z dějin hudby (formát sešitu a linky/čtverečky/bez linek volte podle preferencí žáka, můžete použít i nedopsané sešity z loňska), pracovní sešit
Rozvrh hudební nauky ve šk. roce 2024/2025
vyučující: Mgr. Lucie Valtrová, Dis. et dipl. um.
PONDĚLÍ:
13:50 – 14:35 / 1.A
14:40 – 15:25 / 2.A
15:30 – 16:15 / PS
ÚTERÝ:
14:40 – 15:25 / 3.A
15:30 – 16:15 / 4.r.
16:25 – 17:10 / 5.A
STŘEDA:
13:50 – 14:35 / 1.B
14:40 – 15:25 / 2.B
15:30 – 16:15 / 3.B
ČTVRTEK:
14:40 – 15:25 / 5.B
15:30 – 16:15 / 6.r.
16:25 – 17:10 / 7.r.
Kontakt
p. uč. Lucie Valtrová – e-mail: valtrova@spk.cz
Okruhy otázek k testům z hudební nauky pro žáky s individuálním studijním plánem
Následující okruhy otázek si můžete stáhnout také jako soubor PDF zde:
Druhé pololetí školního roku 2024/2025
Přípravné studium:
žáci test nepíší, protože nejsou klasifikováni, dostávají Potvrzení, nikoli Vysvědčení
1. ročník:
– čtení a psaní not (včetně posuvek – křížek, béčko, odrážka) a pomlk v houslovém klíči v rozsahu
c1 – c3 a délkách: celá, půlová, čtvrťová, osminová, šestnáctinová
– čtvrťová nota s tečkou
– doplnění příslušných not a pomlk do těchto taktů: C, 3/4, 2/4, 3/8, 6/8
– stupnice C dur
2. ročník:
– čtení a psaní not a pomlk v houslovém klíči v rozsahu g – d3 a délkách: celá, půlová s tečkou, půlová, čtvrťová s tečkou, čtvrťová , osminová s tečkou, osminová, šestnáctinová – včetně posuvek (křížek, béčko, odrážka)
– znalost durových stupnic do 4 béček
– tempová označení: adagio, moderato, allegro
– intervaly: prima až oktáva – umět vytvořit od c1 vzestupně (str. 52)
– hudební nástroje dechové dřevěné: flétna, hoboj, klarinet, fagot
– hudební nástroje smyčcové: housle, viola, violoncello, kontrabas
3. ročník:
– durové a mollové stupnice (mollové pouze aiolské) do 4 béček (str. 44) a tónické kvintakordy
– mollová stupnice aiolská, harmonická, melodická (pouze a moll)
– obraty tónického kvintakordu v C dur, G dur a F dur (str. 54)
– vzestupné intervaly čisté a velké pouze v C dur
– pěvecké hlasy (soprán, alt, tenor, bas), (str. 68)
4. ročník:
– durový tónický kvintakord a jeho obraty v tóninách do 4 béček
– mollová stupnice přirozená (aiolská), harmonická a melodická v tóninách do 4 béček
– melodické ozdoby: nátryl, trylek, mordent, obal, opora
– hudební nástroje strunné drnkací: kytara, harfa (str. 56)
– druhy pěveckých sborů: dětské, ženské, mužské, smíšené;
sbormistr (str. 57)
5. ročník:
– kvartový kruh – pořadí béček a stupnic s béčky
– kvintakord zvětšený (v tóninách C, G, F) a zmenšený (v tóninách a, e, d)
– dominantní septakord v tóninách C, G, F
– komorní soubory: sexteto, septeto, okteto, noneto
– hudba období pravěku, starověku, středověku a renesance (umět vlastními slovy popsat charakteristiky jednotlivých hudebních epoch), (str. 52, 53)
– umět vysvětlit pojmy: polyfonie, vokální a instrumentální hudba
– zařadit skladatele do správného období: baroko (Vivaldi, Händel, Bach), klasicismus (Haydn, Mozart, Beethoven), romantismus: Schubert, Schumann, Chopin, Wagner, Čajkovskij, Smetana, Dvořák), hudba 20. století: Stravinskij, Janáček, Martinů
6. ročník:
– skladatelé období klasicismu včetně českých (str. 42); poslech alespoň 1 skladby dle vlastního výběru
– důležité druhy (formy) instrumentálních skladeb období klasicismu (str. 42, 44, 45, 50)
– skladatelé období romantismu – umět přiřadit k národním školám (str. 52, 53, 54, 55); poslech alespoň 1 skladby dle vlastního výběru
– důležité druhy instrumentálních skladeb období romantismu (str. 52, 56, 57)
– hymna České republiky (str. 68)
7. ročník
Hudba 1. poloviny 20. století:
– Pařížská šestka str. 50, 64; poslech: Arthur Honegger – Pacific 231; (fotka skladatele na str. 46)
– německá hudba str. 52, 66, 67, (fotky str. 46); poslech: Carl Orff – Carmina burana
– anglická a americká hudba str. 52, 53, (fotky str. 46); poslech: George Gerschwin – Rapsodie v modrém /Rhapsody in blue
– ruská hudba str. 55, 56, 69, (fotky str. 47); poslech: Igor Stravinskij – Svěcení jara
– Druhá vídeňská škola str. 57 (umět vysvětlit princip seriální hudby, znát jména 3 hlavních představitelů), (fotky na str. 47); poslech: cokoli – viz. Výběr z kompozičních titulů
– Bohuslav Martinů – str. 80, 81, foto str. 75; poslech: Otvírání studánek
Žádost o povolení individuálního studia předmětu Hudební nauka
Žádost k vyplnění si můžete stáhnout zde (formát MS Word):